Θέλουμε να ξέρουμε ό,τι ενδιαφέρον γίνεται στο νησί. Εσύ;

CRETAZINE

© 2012 CRETAZINE,
Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος

Το σύνολο του περιεχομένου του CRETAZINE διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Πολλαπλές εκδηλώσεις

Παγκόσμια Μέρα Τουρισμού στο Ηράκλειο

26 Σεπ 2013

26.09 έως 29.09

κεντρικές πλατείες της πόλης,
Οδικές οδηγίες απο το Google Maps.

Παγκόσμια Μέρα Τουρισμού στο Ηράκλειο

Η Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού εορτάζεται από την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου με λαμπρό τρόπο. Πραγματοποιούνται  εκδηλώσεις σε αρκετές περιοχές  με επίκεντρο την πόλη του Ηρακλείου και κυρίως τις πλατείες Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου, την πλατεία Αγίου Τίτου, την πλατεία Καλλεργών,  την πλατεία Ελευθερίας και την πλατεία Αγίας Αικατερίνης.

Μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις με τη συμμετοχή πολύ σημαντικών καλλιτεχνών και συγκροτημάτων της Κρήτης,  έκθεση παραδοσιακών προϊόντων και ειδών λαϊκής τέχνης με τη συμμετοχή περίπου 300 εκθετών αποτελούν τις βασικές δραστηριότητες των ημερών αυτών.  Την διοργάνωση αναλαμβάνει η Περιφέρεια Κρήτης- Π. Ε.Ηρακλείου και συμμετέχουν όλοι οι Δήμοι της Περιφερειακής Ενότητας, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και Πολιτιστικοί Σύλλογοι  ενώ στην πλατεία Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου θα υπάρχει κέρασμα  για τους επισκέπτες του Μουσείου, με γεύσεις από την κρητική κουζίνα. Φέτος οι εκδηλώσεις είναι αφιερωμένες στην επέτειο των 100 χρόνων από την Ένωση της Κρήτης με την Ελλάδα. Το σύνολο των εκδηλώσεων μπορείτε να το δείτε στη σελίδα της Περιφέρειας Κρήτης

Εκθέσεις- Παρουσιάσεις:

Τοπικά Προϊόντα  & Είδη Λαϊκής Τέχνης, ώρες 10.00-23.30 (Πλατεία Ελευθερίας)

Μοναστηριακά είδη, 18.00-23.00 (Πλατεία Αγίας Αικατερίνης)

Παρουσίαση «Creative Crete». Διαδραστικά συστήματα ΙΤΕ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης (εφαρμογές Αεροδρομίου Ηρακλείου «Νίκος Καζαντζάκης») (Πλατεία Ελευθερίας)

Μάθημα Κρητικής Παραδοσιακής Κουζίνας & Μπουφές Κρητικής Παραδοσιακής Κουζίνας, ώρες 11.30-14.00 - Πλατεία Ελευθερίας (μπροστά από την Τράπεζα Κύπρου)

Παρουσίαση Sunnyclist -  τρίκυκλο υβριδικό μοτοποδήλατο

Πλατεία Ελευθερίας (μπροστά από την Τράπεζα Κύπρου). Το sunnyclist είναι ένα τρίκυκλο υβριδικό μοτοποδήλατο ανθρώπινης και ηλιακής ισχύος τριών θέσεων. Παρουσίαση πειραμάτων:  18:00 – 19:00

Η μαγεία της Επιστήμης (στο περίπτερο του Ενυδρείου Κρήτης, Cretaquarium): μια εντυπωσιακή παρουσίαση πειραμάτων για την κατανόηση φυσικών φαινομένων που επηρεάζουν το θαλάσσιο κόσμο και ολόκληρο τον πλανήτη μας

Παρουσίαση εργαστηρίων (πλατεία Ελευθερίας)

  • Αγγειοπλαστική
  • Ρακοκάζανο

Έκθεση φωτογραφίας

27-29/9: «Τα Πρόσωπα του χρόνου» στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου  στο πλαίσιο του Εορτασμού των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2013. Διοργάνωση: 13η Εφορεία Βυζαντινών Αρχαιοτήτων,  ΚΓ'  Εφορεία Κλασσικών Αρχαιοτήτων, Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, Περιφέρεια Κρήτης με την υποστήριξη του Δήμου Ηρακλείου. (Καθημερινά 9:00 – 13:30 / 18:00 – 21:00 και Σάββατο 9:00 – 13:30

26-29/9: «Κρήτη Γέφυρα με την Ελλάδα» στο Μουσείο Παραδοσιακής ζωής & Λαϊκού Πολιτισμού Κρήτης «ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ». Συνδιοργάνωση: Μουσείο «ΛΥΧΝΟΣΤΑΤΗΣ»,  Περιφέρεια Κρήτης- Π.Ε. Ηρακλείου και Δήμος Μινώα Πεδιάδας.  (Ώρες λειτουργίας καθημερινά: 09.00-14.00). Η έκθεση ια διαρκέσει μέχρι 30/10.

Θεατρικές Παραστάσεις

29/9: Θεατρική Παράσταση:  "Νεφέλες" του Αριστοφάνη, του ΓΕΛ Επισκοπής (υπεύθυνες καθηγήτριες: Βιβή Ζεάκη, Χριστίνα Κάτσα), ώρα 19.00, πλατεία Αγίας Αικατερίνης 

29/9  «Μινωικά Δρώμενα», ώρα 19.30, πολυχώρος του Ιππικού Ομίλου (θέατρο «Μινωική Αυλή»). Ελάτε να γνωρίσετε το Μινωικό πολιτισμό. Γυρίστε το χρόνο 3500 χρόνια πίσω! Τηλέφωνα επικοινωνίας: 6937263718 & 6982894222

Παράλληλα:

Δωρεάν είσοδος 28 και 29 Σεπτεμβρίου στους αρχαιολογικούς χώρους και τα μουσεία της Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου.

T- ball,  26-29 Σεπτεμβρίου, πλατεία Καλλεργών (Λιοντάρια)

Πρόκειται για ένα παιχνίδι- σπορ το οποίο γεννήθηκε στην Κρήτη και έχει αγαπηθεί πάρα πολύ από τα παιδιά. Είναι ένα συνδυασμός επιτραπέζιας αντισφαίρισης (πινκ-πονκ),  μίνι βόλεϊ και των περιοριστικών τελικών γραμμών των υπολοίπων αθλημάτων, όπως το μπάσκετ (26-27/9 : 18.00-21.00, 28-29/9: 10.00-14.00 & 18.00-21.00)

«Ημέρες Άσκησης» 27 Σεπτεμβρίου, πλατεία Ελευθερίας (μπροστά στην Τράπεζα Κύπρου) ώρα 18.00

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης οι επισκέπτες: 1. θα ενημερωθούν σχετικά με τα ευεργετικά αποτελέσματα της άσκησης για την υγεία (διανομή φυλλαδίων, προβολή video, πλοήγηση στην ιστοσελίδα του προγράμματος κ.α.), 2. θα έχουν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν διάφορες μορφές άσκησης ανάλογα με το «προφίλ» τους (ηλικία, πάθηση κ.α.) και 3. θα έχουν τη δυνατότητα να αξιολογηθούν σε διάφορους δείκτες υγείας και φυσικής κατάστασης.

Φεστιβάλ «Αθέατη Πόλη», 27- 29 Σεπτεμβρίου, περιοχή του Λάκκου (Υγειονομικό)

Με την υποστήριξη του Δήμου Ηρακλείου ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων Νομού Ηρακλείου διοργανώνει τριήμερο φεστιβάλ που αφορά στο δημόσιο χώρο με τίτλο "Αθέατη Πόλη" 27 ,28 ,29 Σεπτέμβρη στην περιοχή του Λάκκου (Υγειονομικό). Συμμετέχουν Σύλλογος Έκτακτων Αρχαιολόγων, Σύλλογος Μόνιμων Αρχαιολόγων, Σύλλογος Εμψυχωτών και θεατρικού παιχνιδιού, ο Θαλασσόκοσμος κ.ά.

ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΕΜΠΤΗ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

 

Πλατεία Αγίου Τίτου

Ώρα 19.00- 19.45:  Φιλαρμονική Δήμου Ηρακλείου. Δ/νση Λεωνίδας Τζωρτζάκης

Ώρα 19.45- 20.30: Βαγγελης Σαμαράκης και η «Μουσική Συντροφιά» του με συνθέσεις δικές του.

Ώρα 20.30- 21.15: Ατσαλάκης Κωστής (βιολί), Ατσαλάκης Κλεάνθης (λύρα), Αποστολάκης Δημήτρης (λαούτο, τραγούδι)

Ώρα 21.15- 22.00: Πολιτιστικός Σύλλογος Γέργερης και Σύλλογος Γεργιανών Ηρακλείου. Συμμετέχουν νέοι μουσικοί παραδοσιακών πνευστών οργάνων 

Ώρα 22.00- 22.45: Σχήμα “Mandoloop”: Διεθνές Ρεπερτόριο με κιθάρα και μαντολίνο Κονταξάκης Μιχάλης ( μαντολίνο), Βουμβουλάκης Αντώνης (κιθάρα) 

Ώρα 22.45: Συγκρότημα «ΑΡΜΟΣ»

Πλατεία Ελευθερίας- Συναυλίες Κρητικής Μουσικής 

‘Ωρα 18.30-19.15: Καλυκάκης Μανώλης (λύρα, τραγούδι), Αντώνης Σταυρακάκης (μαντολίνο, τραγούδι), Πασπαράκης Γιώργος (λαούτο), Ερωτοκριτάκης Επαμεινώνδας (λαούτο)

Ώρα 19.15- 20.00:  Σπυριδάκης Μανώλης και Δημήτρης: Μανώλης Σπυριδάκης (λύρα, τραγούδι), Δημήτρης Σπυριδάκης (λαούτο, τραγούδι), Δασκαλάκης Μιχάλης (κιθάρα), Μαρίνης Θανάσης (μπάσο), Πατραμάνης Αντώνης (τύμπανα)

Ώρα 20.00- 20.45 :  Συναυλία με τον Βασίλη Σκουλά

Ώρα 20.45- 21.00: ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΝΑΡΞΗ

Ώρα 21.00- 21.45: Αλεξάκης Βαγγέλης (λύρα, τραγούδι), Παραγιουδάκης Γρηγόρης (λαούτο, τραγούδι), Δρίμης Μανόλης (κιθάρα), Μπαλτζάκης Φραγκίσκος (κρουστά, ασκομαντούρα) . Χορεύει και τραγουδά ο Όμιλος Παιδείας και Πολιτισμού «ΑΕΤΟΓΙΑΝΝΗΣ»  

Ώρα 21.45- 22.30: Συγκρότημα Δημήτρη Αντωνακάκη: Δημήτρης Αντωνακάκης (λαούτο τραγούδι), Κολοβός Μαρίνος (λύρα),  Τζανάκης Κώστας (λαούτο), Καρβέλης Δημήτρης (κιθάρα), Σκουραδάκης Γιώργος (κιθάρα), Καπετάνιος Παναγιώτης (κοντραμπάσο) 

22.30-23.15: Κουαρτέτο Κρητικής Μουσικής με τους:  Αντώνη Σταυρακάκη (μαντολίνο, τραγούδι, λαούτο), Γιώργο Σταυρακάκη (λαούτο, τραγούδι), Πετράκη Στέλιο (λύρα),  Θανάση Μαυρόκωστα (μαντούρα , λυροντσέλο, χορός)

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης

Ώρα 20.00-21.00: Νίκος Σκουλάς (λύρα), Γιώργος Σκουλάς (λαούτο), Ανδρεαδάκης Μιχάλης (μαντολίνο)

Ώρα 21.00:  Γιαννακάκης Κώστας (λύρα, τραγούδι), Κυδωνάκης Μάριος (λαούτο), Σπυριδάκης Γιάννης (αρμόνιο)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

 

Πλατεία Καλλεργών (Λιοντάρια) 

Ώρα 20.00: Σχολή Χορού «DANCE FUSION». Χορογραφίες tribal, oriental, fusion από την Μαρινα Τζατζη & Hip –Hop από τον Μαρίνο Ροβιθάκη 

Πλατεία Αγίου Τίτου

Ώρα 19.00- 19.45: Χορωδία  «Ιωνία Αηδών» με τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου. Δ/νση Λένα Χατζηγεωργίου

Ώρα 19.45- 20.30: Μικτή, Δημοτική Χορωδία Βυζαντινής και Παραδοσιακής Μουσικής Δ. Αρχανών- Αστερουσίων, «Ο Ρωμιός στον παράδεισο». Δ/νση –διδασκαλία: Ρέππα Αργυρώ, συμμετέχουν:  Γιώργος Σταυρακάκης (κιθάρα, ούτι), Παπαϊωάννου Γιώργος (βιολί), Βασιλάκης Γιώργος (μπουζούκι), Μαστορίδη Έφη (κρουστά).

 Ώρα 20.30- 21.15: Συναυλία με το συγκρότημα του Γιάννη Παξιμαδάκη

 Ώρα 21.15- 22.00:  Μουσικό Σχήμα «Ήχοι Ίριδας»: Λυράκης Ευάγγελος (κιθάρα, φωνή), Gian Andrea Garancini (ντραμς, φωνητικά), Μαρνελλάκης  Κωστής (μπάσο)  

Ώρα 22.00- 22.45: Καρβέλης Δημήτρης (κιθάρα), Καταπότης Μιχάλης (μπουζούκι), Μητρόπουλος Γιώργος (τραγούδι), Νικολιδάκης Αντώνης (ακορντεόν), Παπαζαχαριάκης Μιχάλης (τραγούδι), Συλιγάρδος Γιώργος (τραγούδι), Καταπότης Δημήτρης (πιάνο)

Πλατεία Ελευθερίας

Ώρα 18.00- 18.45: Δρακάκης Μανώλης (λύρα), Χριστονάκης Γιώργος (μαντολίνο). Χορεύει η ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΕΝΩΣΗ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ και τα μέλη από τις σχολές Στέλιου Καφετζάκη- Χαράλαμπου Κάββαλου

Ώρα 18.45- 19.30: Γιώργος Γιακουμάκης ( λύρα, τραγούδι), Δημήτρης Μ. Παπαδάκης (λαούτο), Νικολιδάκης Στέλιος ( κιθάρα), Ανδρουλάκης Στέλιος (κρουστά).  Χορεύει το ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ 

Ώρα 19.30- 20.15: Παπαδάκης Μανώλης (λύρα, βιολόλυρα, τραγούδι), Μακάκης Κωστής (λαούτο, μαντολίνο, μπουλγαρι, τραγούδι), Τζανάκης Κωστής (λαούτο),  Φραγκίσκος Μπαλτζάκης (ασκομαντούρα, μαντούρα, σφυροχάμπιολο, νταουλάκι) . Χορεύει το Διδασκαλείο Παραδοσιακού Χορού και Μουσικής «ΧΟΡΩΔΕΙΟΝ»

Ώρα 20.15- 21.00: Το συγκρότημα του Αντώνη Μαζοκοπάκη 

Ώρα 21.00- 21.45: Χαριτάκης Αντώνης ( μαντολίνο, τραγούδι), Χαριτάκης Μανόλης ( λύρα, τραγούδι),  Σπαχής Γιάννης (λαούτο), Σκουλάς Γιώργης (λαούτο), Τσηκουδης Γιώργος (κρουστά, ασκομαντούρα)

Ώρα 21.45- 22.30: Κουνάλης Μιχάλης (μαντολίνο, τραγούδι), Τζουλιαδάκης Νίκος ( λύρα, τραγούδι). Χορεύει το συγκρότημα «ΜΑΡΗΣ»

Ώρα 22.30 Συναυλία με τον Ψαραντώνη και το συγκρότημα του

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης

Ώρα 18.45- 19.30: Μουσική και τραγούδια από το Σύλλογο Μικρασιατών Κρήτης  «ΑΓΙΟΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ»

Ώρα 19.30-20.15:  Χορωδία και Χορευτική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ν. Αλικαρνασσού «Η ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ»

Ώρα 20.15- 21.00: Αλεξάκης Νίκος (λύρα, τραγούδι), Κουνάλης Μιχάλης (μαντολίνο, τραγούδι), Δαγκωνάκης Λευτέρης (λαούτο), Σταυρακάκης Εμμανουήλ (λαούτο), Σαλούστρος Γιώργος (ασκομαντούρα, κρουστά) 

Ώρα 21.00- 22.00: Μανιώρος (μαντολίνο, τραγούδι), Καρακωνσταντάκης Μιχάλης (λύρα), Παπαγεωργίου Γιάννης (λαούτο), Κουτάντος Νίκος (κιθάρα).  Χορεύει η Σχολή Κρητικών Παραδοσιακών Χορών Χριστίνας Παπαδάκη

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

 

Πλατεία Καλλεργών (Λιοντάρια )

Ώρα 19.00: Γυμναστικός Σύλλογος «Ερωτόκριτος»- Ρυθμική Γυμναστική

Πλατεία Αγίου Τίτου

Ώρα 20.00- 20.30: Κρητική Συμφωνική Ορχήστρα Νέων. Δ/νση: Νίκος Αντωνακάκης, φωνή: Λίντα Αθανασοπούλου- Κωσταντουλάκη 

Ώρα 20.30- 21.15: Συναυλία με τους: Χουρδάκη Δημήτρη (κιθάρα, τραγούδι), Κουρούπη Γιώργο (βιολί)

Ώρα 21.15- 22.00: Συναυλία με τους: Αθηνά Καραταράκη (τραγούδι), Νίκος Κατσαράκης (κιθάρα)

Ώρα 22.00- 22.45: Μαθητικό Συγκρότημα 11ου ΓΕΛ: «Έντεκα και κάτι» 

Πλατεία Ελευθερίας

Ώρα 19.15- 20.00: Συγκρότημα του Αποστόλη και  του Χάρη Φραγκιαδάκη

Ώρα 20.00-20.45: Δαφέρμος Κώστας (λύρα, τραγούδι), Συγλέτος Βασίλης (λαούτο), Δαφέρμος Γιάννης (λαούτο), Τσικνάκης Μανώλης (κιθάρα)

Ώρα 20.45- 21.30:  Φασουλάς Χαράλαμπος (μαντολίνο, τραγούδι), Μπέρκης Δημήτρης ( λαούτο, τραγούδι), Κοντόκαλος Αντώνης ( λύρα, τραγούδι), Μανουσάκης Δημήτρης ( κρουστά, ασκομαντούρα), Μπαμπάτζης Γιώργος ( λαούτο)

Ώρα 21.30-22.15:  Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ»

Ώρα 22.15:  Ross Daly και το συγκρότημα του

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης 

Ώρα 19.15- 20.00: Ωδείο Ηρακλείου – Μουσικός Σύλλογος «ΑΠΟΛΛΩΝ». Συμμετέχουν οι μαθητές του Δ.Πασπαράκη

Ώρα 20.00- 21.00: Θεατρική Παράσταση:  "Νεφέλες" του Αριστοφάνη, του Γενικού Λυκείου Επισκοπής (υπεύθυνες καθηγήτριες: Βιβή Ζεάκη, Χριστίνα Κάτσα)

Ώρα 21.30- 23.00: Μουσικοθεατρική Ομάδα : «Φωνές του Νότου»

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

 

Πλατεία Καλλεργών (Λιοντάρια)

Ώρα 19.00: Γυμναστικός Σύλλογος «Ερωτόκριτος» - Ρυθμική Γυμναστική

Πλατεία Αγ. Τίτου

Ώρα 19.30- 20.15: Μικτή, Παιδική- Νεανική Χορωδία Π.Ε. Ηρακλείου «Με μια αγκαλιά τραγούδια».  Δ/νση: Λένα Χατζηγεωργίου, πιάνο: Νίκος Βλαζάκης

Ώρα 20.15- 21.00:  Μουσικό Σχήμα  «ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ», Καλλιτεχνική Δ/νση: Μίνως Σωμαράκης 

Ώρα  21.00- 21.45: Συγκρότημα «ΑΛΛΗ ΜΠΑΝΤΑ» 

Ώρα 21.45- 22.30: «Χωρίς Λόγια;» Moυσικό Σχήμα μαθητών 3ου, 4ου, 5ου ΓΕΛ & 6ου Γυμνασίου σε συνεργασία με τον Κώστα Τρικάλη

Ώρα 22.30- 23.15: Μαθητικό Συγκρότημα 7ου ΓΕΛ: «Different Way»

Πλατεία Ελευθερίας

Ώρα 18.15-19.00: Γλυκοκόκαλος Γιώργος (λύρα). Χορεύει το Χορευτικό Συγκρότημα Παναγιάς Πεδιάδος και ο Όμιλος Βρακοφόρων της Νέας Γενιάς. Χοροδιδάσκαλος Παπαδάκης Στέλιος

Ώρα 19.00- 19.40: Πετσάκης Μιχάλης (λαούτο, τραγούδι), Αγγελογιαννάκης Γιώργος (λύρα), Καλεμάκης Φανούρης (κιθάρα), Μαυράκης Μιχάλης (μπάσο).  Χορεύει ο Λαογραφικός Όμιλος «Λάζαρος & Μανώλης ΧΝΑΡΗΣ»

Ώρα 19.40- 20.20: Συγκρότημα του Γιάννη Βαμβουκάκη

Ώρα 20.20- 21.00: Πλευράκης Μαρίνος (λύρα, τραγούδι), Φραγκιαδουλάκης Μιχάλης (λαούτο), Λουλούδης Σταύρος (λαούτο, τραγούδι), Τρευλάκης Γιάννης (ασκομαντούρα, κρουστά).

Ώρα 21.00- 21.45: Συναυλία με τον Μπάμπη Γαργανουράκη

Ώρα 21.45: ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΗΞΗ 

Ώρα 22.00: Χαϊνηδες

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης 

Ώρα 21.00- 21.45: Στεφανάκης Μανόλης (λύρα, τραγούδι), Ρεράκης Γιώργος (λαούτο), Λιναρδάκης Γιώργος (κρουστά), Γιαννουλάκης Κώστας (κιθάρα, ασκομαντούρα). 

Ώρα 21.45:  Στρατάκης Νίκος (λαούτο, τραγούδι), Στρατάκης Γιώργος (λύρα, τραγούδι), Χατζάκης Αλέκος (Κοντραμπάσο), Μαντζαράκης Δημήτρης (κιθάρα),  Στρατάκης Μανόλης (καχον).