Θέλουμε να ξέρουμε ό,τι ενδιαφέρον γίνεται στο νησί. Εσύ;

CRETAZINE

© 2012 CRETAZINE,
Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος

Το σύνολο του περιεχομένου του CRETAZINE διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Φεστιβάλ

6ο Houdetsi Music Festival 2015

06 Αυγ 2015

06.08 έως 08.08

Χουδέτσι,
Ηράκλειο
Τιμή Εισόδου

Ελεύθερη είσοδος

Οδικές οδηγίες απο το Google Maps.

6ο Houdetsi Music Festival 2015

Το Houdetsi Festival είναι μια τετραήμερη γιορτή μουσικής, χορού, γεύσης και τέχνης που γίνεται στο χωριό Χουδέτσι, 23 χλμ από το Ηράκλειο.

Πρόσθετες Πληροφορίες

Στις 6 Αυγούστου, το 6ο Houdetsi Festival φιλοδοξεί να ξεπεράσει, ακόμα μια φορά, τις προσδοκίες του ανθρώπου που το εμπνεύστηκε, των ανθρώπων που το στήριξαν και κυρίως των χιλιάδων επισκεπτών (23.000 το 2013!) που αναγνωρίζουν σε αυτό μια αυθεντική, ποιοτική εναλλακτική πολιτιστική πρόταση.

Η αρχική ιδέα ξεκίνησε ως ευκαιρία και δυνατότητα «σύμπραξης» του Μουσικού Εργαστηρίου Λαβύρινθος με τη τοπική κοινωνία που το φιλοξενεί, ως ένδειξη αμοιβαίας αναγνώρισης αλλά και ως αυθόρμητη ανάγκη έκφρασης και εξωτερίκευσης μιας δράσης με παγκόσμια αναφορά. Η πολυετής, συστηματική, δυναμική δημιουργική σύνθεση στοιχείων των πιο σημαντικών μουσικών παραδόσεων έχει διαμορφώσει νέα δεδομένα στο χώρο της συγκεκριμένης μουσική.

Το Houdetsi Festival αναδεικνύει ακριβώς αυτή τη μαγεία της σύνθεσης των διαφορετικών μουσικών στοιχείων, τη συνδυάζει με τοπικά χρώματα , εικόνες, αρώματα και γεύσεις, τη συνοδεύει με την αυθόρμητη διάθεση φιλοξενίας των κατοίκων της περιοχής και την προσφέρει χωρίς όρους σε αυτούς που θέλουν να αποτελέσουν μέρος αυτής της γιορτής.

Η συνειδητή επιλογή της ελεύθερης εισόδου των επισκεπτών στο Houdetsi Festival δεν έχει φυσικά να κάνει με οικονομικά δεδομένα. Τα χαρακτηριστικά και η φιλοσοφία του επιβάλουν την ελεύθερη πρόσβαση. Άλλωστε δεκάδες σπουδαίοι μουσικοί από διαφορετικές χώρες συμμετέχουν αφιλοκερδώς και εκατοντάδες άνθρωποι εργάζονται εθελοντικά σε αυτή τη κατεύθυνση.

Το τετραήμερο 6-9 Αυγούστου, οι 5 ζωντανές μουσικές σκηνές, οι εκθέσεις οργανοποιίας, εικαστικών και τέχνης, τα πολυθεματικά δρώμενα και τα όμορφα, γραφικά σοκάκια του οικισμού μας, σας προσκαλούν να ακολουθήσετε τον δικό σας, μοναδικό Λαβύρινθο.

Με τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και του Δήμου Αρχανών Αστερουσίων αλλά και τη στενή συνεργασία του Συλλόγου Φίλων του Μουσικού Εργαστηρίου Λαβύρινθος και του Πολιτιστικού Συλλόγου Χουδετσίου.

Tο αναλυτικό πρόγραμμα του φεστιβάλ!

 

Τελευταία ενημέρωση 02 ΑΥΓ 2015, 11:30

Πέμπτη 6 Αυγούστου

Σπηλιάδα

9:30 - 10:20. Γιώργος Ξυλούρης "Ψαρογιώργης" μαζί του οι Αντώνης Ξυλούρης (λαούτο) , Νίκος Ξυλούρης (λύρα), Γιάννης Παπατζανής (νταούλι), Γιάννης Πολυχρονάκης (κοντραμπάσο)
10:30 - 11:20. Göksel Baktagir (κανονάκι), Yurdal Tokcan (ούτι), Derya Türkan (λύρα Πολίτικη)  
11:30 - 12:30. Χρήστος Μπάρμπας (ney, bansuri) , Efren Lopez (rabab), Peppe Frana (rabab), Ciro Montanari (tabla)

Ο Κήπος του Λαβυρίνθου

9:00 - 9:50. Efren Lopez (βιέλα ντα ρόδα), Meira Segal (γκάϊντα), Yoni Ben Dor (κρουστά)
10:00 - 10:50. Περικλής Παπαπετρόπουλος (λάφτα, σάζι, φωνή), Στρατής Ψαραδέλλης (λύρα Πολίτικη), 
11:00 - 12:00. O Γιώργος Μανωλάκης και οι Couleur Locale

Το "Πατητήρι"

9:30 - 10:20. Beraber: Ταξιάρχης Γεωργούλης (ούτι), Σοφία Ευκλείδου (βιολοντσέλο), Νίκος Παλαιολόγος (ούτι, σάζι)
10:30 - 11:20. Patrizia Bovi (φωνή, μεσαιωνική άρπα), Peppe Frana (μεσαιωνικά έγχορδα) 
11:30 - 12:30. Ross Daly (λύρα, τάρχου, σάζι, rabab), Κέλυ Θωμά (λύρα με συμπαθητικές χορδές, σοπράνο λύρα)

Μικρή Πλατεία

10:00 - 10:50. Sound Gardens με τους Kiril Osherov (κρουστά) & Andrej Kashirtshev (κρουστά)
11:00 - 11:50. Θάλεια Ρώσου (φωνή), Στέλιος Κασαπάκης (ούτι), Γιώργος Παπαϊωάννου (βιολί) 
12:00 - 1:00 Γιάννης Καπετανάκης (λύρα με looping) 

Ο Χατζινές

9:00 - 10:20. Νικόλας Καράτζης (μαντολίνο, φωνή), Δημήτρης Στεφανάκης (λύρα), Αντώνης Παπαδάκης (λαούτο), Κώστας Ανετάκης (κιθάρα), Αντώνης Αποστόλου (λαούτο)
10:30 - 11:50. Στελιος Βασιλάκης (λύρα, φωνή), Σπύρος Σκουραδάκης (λαούτο), Νώντας Ερωτοκριτάκης (λαούτο)
12:00 - Στέφανος Μεσσαριτάκης (λύρα, φωνή), Νίκος Γιατρομανωλάκης (λαούτο), Κώστας Σφακιανάκης (κιθάρα)

 

Παρασκευή 7 Αυγούστου

Σπιλιάδα

9:00 - 9:50. Naadistan: Onur Halil Dagli (κανονάκι) Kushal Krishna (tabla),Έφη Ψιαχούλια (kora, riqq)
Fermin Orlando Iturrios (κιθάρα), Hadar Boxer (Κρητική λύρα)
Madhav (σαξόφωνο, bansuri, ney)
10:00 - 10:50. "String Demons" οι Κωνσταντίνος Μπουντούνης (βιολοντσέλο) και Λυδία Μπουντούνη (βιολί)
11:00 - 12:00. "Alan Dalon” με τη Βαγγελιώ Φασουλάκη (φωνή) παίζουν οι: Στέφανος Κουρουπάκης (κοντραμπάσο)
Γιώργος Παπαϊωάννου (βιολί), Νίκος Βέργος (κιθάρα)
Σωτήρης Αλεξάκης (κιθάρα)

Ο Κήπος του Λαβυρίνθου

9:30 - 10:20. Γιώργος Παπαιωάννου (βιολί), Φάνης Καρούσος (σαντούρι), Αλέξανδρος Παπαδημητράκης (ούτι), Jerôme Salomon (tombak)
10:30 - 11:20. Hooshang Farahani (tar, setar), Kourosh Ghazvineh (tambur, santur), Tigran Aleksanyan (duduk), Derya Türkan (λύρα Πολίτικη)
11:30 - 12:30. Ross Daly (λύρα, τάρχου) μαζί του παίζουν οι: Κέλυ Θωμά (λύρα), Yurdal Tokcan (ούτι), Göksel Baktagir (κανονάκι), Derya Türkan (λύρα Πολίτικη),Ταξιάρχης Γεωργούλης (ούτι), Σοφία Ευκλείδου (βιολοντσέλο), Παύλος Σπυρόπουλος (κοντραμπάσο), Zohar Fresco (κρουστά), Περικλής Παπαπετρόπουλος (λάφτα, σάζι), Marika Falk (κρουστά), Χρήστος Μπάρμπας (νέυ, καβάλ), Efrèn Lopez (ούτι, βιέλα ντα ρόδα), 

Το "Πατητήρι"

9:00 - 9:50 Γιώργος Βουϊδάσκης (μαντολίνο, φωνή), Μπάμπης Βουϊδάσκης (μαντολίνο, φωνή)
10:00 - 10:50. Ειρήνη Δερέμπεη (φωνή, λάφτα, καβάλ), Κάρολος Κουκλάκης (Μπουλγκαρί, λαούτο), Βασίλης Τζωρτζίνης (κοντραμπάσο)
11:00 - 12:00. Γιώργος Μαυρομανωλάκης (ούτι, λαούτο, φωνή), Μανώλης Κανακάκης (κανονάκι, φωνή), Δημήτρης Στεφανάκης (λύρα), Alejandro de Antonio (κοντραμπάσο), Yoni Ben Dor (κρουστά)

Μικρή Πλατεία

10:00 - 10:50. Ευγενία Τόλη-Δαμαβολίτη (φωνή), Γιάννης Παξιμαδάκης (μπουλγκαρί, λαούτο)
11:00 - 11:50. Rima με τους Σταύρος Παπακυρίτσης (ούτι)
και Χρήστος Σύγγελος (ούτι) Μύρων Γρεβεντζάκης (λύρα) 
12:00 - 1:00. Χάρης Παναγιωτάκης (λύρα, τραγούδι), Μανώλης Μανουσάκης (λαούτο), Μαρίτζια Κατσούνα (κρουστά)

Ο Χατζινές

9:00 - 10:20. Μανώλης Παπαδάκης (βιολόλυρα, φωνή), Γιάννης Λιναρδάκης (λαούτο, φωνή), Μανωλης Μοσχάκης (μαντολίνο, βιολί, κιθάρα, Σοφοκλής Χισκάκης (νταούλι)
10:30 - 11:50. Γιώργος Παπαδάκης (λύρα, φωνή), Μιχάλης Φραγκιαδουλάκης (λαούτο), Μήνας Παπαδάκης (λαούτο), Αντώνης Λαζανάκης (κιθάρα), Σταύρος Παπαδάκης (μαντολίνο)
12:00 - Κρήτες. Αντώνης Καράτζης (μαντολίνο, φωνή), Νίκος Λιανέρης (λύρα, φωνή), Γιώργος Κατσουλιέρης (λαούτο), Αλέξης Καζάκης (κιθάρα), Δαμιανός Βασιλάκης (ασκομαντούρα, νταούλι)

 

Σάββατο 8 Αυγούστου

Σπηλιάδα

9:30-10:20. Γιώργος Μαυρομανωλάκης (ούτι), Θεοδώρα Αθανασίου (Λάφτα, Φωνή), Μύρων Γρεβεντζάκης (λύρα), 
10:30-11:20. Haig Yazdjian (ούτι, Φωνή) 
11:30-12:30 Κέλυ Θωμά (λύρες), Ross Daly (tarhu, λύρα), Zohar Fresco (κρουστά), Σοφία Ευκλείδου (βιολοντσέλο), Μαρίτζια Κατσούνα (κρουστά), Ταξιάχης Γεωργούλης (ούτι), Άρης Κορνελάκης(λύρα), Efren Lopez (βιέλα ντα ρόδα, σάζι, νταούλι), Παύλος Σπυρόπουλος (κοντραμπάσο). 

Ο Κήπος του Λαβυρίνθου

9:00-9:50 Scotch Broth: Morag Brown (βιολί), Peter Brown (κιθάρα, φωνή), Freya Rae (φλάουτο), Jonas Pour Mozaffar (μαντολίνο), Χρήστος Μπάρμπας (ακορντεόν), Γιώργος Παπαιωάννου (βιολί)  
10:00-10:50 Tokso: Κέλυ Θωμά (λύρες), Σοφία Ευκλείδου (βιολοντσέλο) , Eleonore Billy (nyckelharpa) , Anne Hytta (hardanger fiddle) 
11:00-12:00 Orvim με τους Yaniv Masel (Ούτι), Yoni Ben Dor (κρουστά), Lilu Einstein (καμάντσε), Ori Eshed (ταρ) 

Πατητήρι

9:30-10:30 Dorόs: Nικόλας Αγγελόπουλος (Λαούτο, Λάφτα, Κιθάρα), Αλέξης Νόνης (νταρμπούκα, στάμνα, μπεντίρ, καχόν), Δημήτρης Μπρέντας (κλαρίνο, νέυ, καβάλ), Χρήστος Σύγγελος (Ούτι). 
10:30-11:20 Halay Lamba: Μίκης Ατταλιάδης (Μπάσο) Κώστας Τσαρούχης (Ούτι) Αλέξανδρος Κλαδάς (Κρουστά). 
11:30-12:30. Χρήστος Μπάρμπας (Νέυ), Peppe Frana (ούτι), Χρυσάνθης Γκίκα (λύρα Πολίτικη), Νίκος Παπαγεωργίου (τανμπούρ) 

Μικρή Πλατεία

10:00-10:50 Tarab: Θέμης Πολυζωάκης (βιολί), Ελεάννα Παπανικολοπούλου (κρουστά, φωνή), Δερμιτζάκης Γιάννης (ούτι), Μανώλης Τζανάκης (κιθάρα).
11:00-11:50 Paul Goodman (λύρα, σάζι, μπουλγκαρί , Μανωλία Κοκολογιάννη (λύρα), Αλέξης Νόνης (κρουστά).
12:00 Daud Khan (rabab), Ciro Montanari (tabla)

Ο Χατζινές

9:00 - 10:20. Αλέξανδρος Παπαδάκης (λύρα, φωνή), Γιωργής Ψαράκης (λαούτο), Ιδομενέας Καμηλάκης (λαούτο), Γιάννης Βεργαδής - λαούτο  
10:30 - 11:50. Μιχάλης Γρινιεζάκης (λύρα, φωνή), Νώντας Ερωτοκριτάκης (λαούτο), Σωτήρης Αγγελάκης (κιθάρα), Στάθης Γιαλιτάκης (ασκομαντούρα, νταούλι)
12:00 - Γιώργος Χριστονάκης (μαντολίνο, φωνή), Κώστας Νοδαράκης (λύρα, φωνή), Μανώλης Παπαδάκης (λαούτο, φωνή), Γιώργος Νηστικάκης (λαούτο, φωνή), Μιχάλης Φραγκιαδουλάκης (λαούτο)

 

Κυριακη 9 Αυγούστου

Σπηλιάδα

9:00 - 9:50. Ευγενία Τόλη-Δαμαβολίτη (φωνή), Ross Daly (λύρα, λαούτο), Κέλυ Θωμά (λύρα), Γιώργος Σταυρακάκης (λαούτο), Αντώνης Ξυλούρης (λαούτο), Μαρίτζια Κατσούνα (κρουστά)
10:00 -10:50. Στρατής Σκαράκης (βιολι, φωνή), Γιώργης Αννουσάκης (λαούτο), Γιώργης Ψαράκης (κιθάρα), Γιάννης Παπατζανής (κρουστά & φωνή)
11:00 -12:00 Εράν: Νεκτάριος Παχιαδάκης (λύρα, φωνή), Αντώνης Μανουσάκης (λαούτο, φωνή), Κυβέλη Σεργίου (φωνή, κρουστά) 

Ο Κήπος του Λαβυρίνθου

9:30 - 10:20. Στέλιος Πετράκης κουαρτέτο μαζι του οι: Αντώνης Σταυρακάκης (λαούτο, μαντολίνο, φωνή), Γιώργος Σταυρακάκης (λαούτο, φωνή), Χαράλαμπος Κακεπάκης (μπαντούρα, χορός)
10:30 - τελική συναυλία και καντάδα σε ολο το χωριό με το Βασίλη Σταυρακάκη 

Το Πατητήρι

9:00 - 9:50. Garlic Duo. Παύλος Σπυρόπουλος (κοντραμπάσο), Θεοδώρα Αθανασίου (κιθάρα)
12:00. Χρήστος Μπάρμπας (νέυ), Murat Aydemir (tanbur)

Μικρή Πλατεία

9:00 - 9:50. Ευγένιος Βούλγαρης (yaylı tanbur, ούτι, φωνή), Χρήστος Μπάρμπας (νέυ), Zohar Fresco (κρουστά)

Ο Χατζινές

9:00 - 10:20. Βαγγέλης Βαρδάκης (βιολί, φωνή), Μανώλης Λιαπάκης (λαούτο, φωνή), Γιάννης Γενειατάκης (κιθάρα, φωνή)
Μαζί τους Ο Λαογραφικός Όμιλος "Ερωτοκρίτες"
10:30 - 11:50. Δημήτρης Σγουρός (λύρα, φωνή), Μιχάλης Κονταξάκης (μαντολίνο), Αλέξης Τζανάκης (λαούτο), Μανώλης Πάγκαλος (λαούτο)
12:00 - Μανώλης Δρακάκης (λύρα, φωνή), Λευτέρης Δαγκωνάκης (λαούτο), Κώστας Διακενησάκης (λαούτο)

 

ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ 6ο HOUDETSI MUSIC FESTIVAL

Μικρή Πλατεία

Πέμπτη 6/8: 19.00-21.00 Γρινιαράκη Ιφιγένεια -"Παιδαγωγικό πρόγραμμα με θεατρική και εικαστική έκφραση"

Παρασκευή 7/8: 19.00-21.00 "Θέατρο σκιών"

Σάββατο: 8/8: 19.00- 21.00 Γρινιαράκη Ιφιγένεια -"Παιδαγωγικό πρόγραμμα με θεατρική και εικαστική έκφραση"

Κυριακή 9/8: 19.00- 21.00 "Φτου και βγαίνω"