Θέλουμε να ξέρουμε ό,τι ενδιαφέρον γίνεται στο νησί. Εσύ;

CRETAZINE

© 2012 CRETAZINE,
Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος

Το σύνολο του περιεχομένου του CRETAZINE διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Φεστιβάλ

Εν Οίκω 2016

24 Ιουν 2016

24.06 έως 25.06

Πάρκο Γεωργιάδη,
Ηράκλειο

Εν Οίκω 2016

Πρόσθετες Πληροφορίες

Η οικογιορτή που όλοι αγαπήσαμε επιστρέφει και πάλι φέτος στο Πάρκο Γεωργιάδη για ένα τριήμερο γεμάτο ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις, εργαστήρια, ομιλίες, μουσικές και ένα όραμα για ένα βιώσιμο μέλλον με σεβασμό στη φύση και στην αυτονομία του ανθρώπου.

H Οικογιορτή Εν Οίκω είναι κάτι παραπάνω από μία απλή συνάντηση ανθρώπων και ομάδων με οικολογική συνείδηση.

Καλλιεργητές, παραγωγοί, κατασκευαστές, χειροτέχνες, μουσικοί, παιδαγωγοί & συλλογικότητες συγκεντρώνονται και δημιουργούν οικολογικά χωριά σε ένα πνεύμα συνεργατικότητας και ανοικτότητας. Οι συμμετέχοντες παρουσιάζουν: τοπικούς σπόρους, χειροποίητα καλλυντικά, προϊόντα μελισσοκομίας, χειροτεχνίες, βιολογικές & βιοδυναμικές καλλιέργειες, δόμηση από φυσικά υλικά, αειφόρες κατασκευές, καινοτομίες, ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, την τέχνη της μουσικής, την θεραπεία του μυαλού-σώματος και άλλα πολλά. Η Οικογιορτή Εν Οίκω υποστηρίζει την ανοικτή γνώση, όπου κάθε συμμετέχων οργανώνει πρακτικό σεμινάριο σύμφωνα με την δραστηριότητα του. Δεκάδες σεμινάρια & παρουσιάσεις με χιλιάδες κόσμου να λαμβάνει μέρος, δείχνουν τον δρόμο προς την Βιωσιμότητα.

Πρόγραμμα

Παρασκευή 24/6

Χωριό Πληροφορίας

17:00 - 20:00: Συζήτησεις με κέντρικό θέμα "Ανταλλακτικά Δίκτυα Αλληλεγγύης και Εναλλακτικά Νομίσματα" με τη συμμετοχή των:

  • "Ολοκληρωμένος Συνεταιρισμός Ηρακλείου (ΟΣΗ), εναλλακτικό νόμισμα faircoin και ανταλλακτικό δίκτυο "Κουκί" (17:00 - 17:45)
  • "Λειτουργία τοπικού νομίσματος για την ανταλλακτική οικονομία (Καερέτι)", Δίκτυο Αλληλεγγύης και προώθησης κοινωνικής οικονομίας "Ιστός" (17:45 - 18:30)
  • "Το Δίκτυο μας, άλλα δίκτυα στη Κρήτη και η σχέση μεταξύ αυτών", Δίκτυο Ανταλλαγών Χανίων (18:30 - 19:15)
  • Συμπεράσματα θεματικής και συζήτηση (19:15 - 20:00)

Χωριό Χειροτεχνίας

17:00 – 18:00 "Ανακύκλωση Τ- shirt", Ιατράκη Ελευθερία

18:00 – 19:00 "Κεραμικά στο χέρι", Ευαγγελία Λεργίου

19:00 – 20:00 "Κατασκευή ξύλινου καραβιού", Γλυκερία Λάμπρου

20:00- 21:00 "Κατασκευή σετ κοσμήματος με μαλακό σύρμα και χάντρες", Φαρσαράκης Σταύρος

Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

10:00 - 11:00: "Παρασκευή παστέλι σύκου", Δημήτρης Μοσχούντας

11:00 - 12:00: "Παρασκευή χειροποίητων μαρμελάδων", Κωνσταντίνα Σταυροπούλου

12:00 - 13:00: "Παρασκευή λικέρ", Μανώλης και Κυριακή Γωνάκη

10:00 - 11:00: "Ανανεωτική μακροβιοτική διατροφή", Ιωάννης Μαργαριτάκης

17:00 - 18:00: "Το φαρμακείο της κυψελης", Γιώργος Συριγωνάκης

18:00 - 19:00: "Όσπρια, σπορά, καλλιέργεια, συγκομιδή", Ιωάννα Κυριακάκη

19:00 - 20:00: "Αγριοελαιόλαδο", Στάθης Αθανασόπουλος

20:00 - 21:00: "Ελιά στο χώρο και το χρόνο", Κοιν.Σ.Επ. Επτάστικος

Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτικής Θεραπείας"

11:30 - 12:30: "Σιάτσου, Ιαπωνική μέθοδος θεραπείας", Έλσα Τσιρανίδου, Μάνος Σφακιανάκης

12:30 - 14:00: "Νηστειοθεραπεία", Δημήτρης Ξυλάς

18:00 - 19:00: "Ρεφλεξολογία", Στεφάνια Μελισσουργάκη

19:00 - 20:00: "Αλκαλική ενεργειακή διατροφή, βιοσυντονισμός", Μαρία Κουβίδη

20:00 - 21:00: "Φυσικός Τοκετός", Αγγελική Δασκαλάκη , Κοιν.Σ.Επ. «ΕΝ ΚΥΗΣΕΙ»

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 12:00: "Hatha Yoga", Σύλλογος  Ανάδυση,  Ξανθίππη  Μαρκουλάκη,  Γιάννης  Κατάκης

Θεματική "Σκευάσματα"

11:30 - 12:00: "Τα άγνωστα βότανα της Κρήτης", Παναγιώτης Ιλαρίδης

12:00 - 13:00: "Κηραλοιφή, Φαρμακευτική και Καλλυντική χρήση", Ευαγγελία  Ακουμιανάκη

18:00 - 19:00: "Παρασκευή χειροποίητου παραδοσιακού σαπουνιού", Άννα Λίβα

20:00 - 21:00: "Ορθή χρήση καλλυντικών, χρήση τροφών για καλλυντική χρήση", Αδριανή Μιχαήλ

Παιδικό χωριό

17:00 - 18:30: "Ανθρωπάκια που μιλούν (μικρογλυπτική)", Ευαγγελία Ζερβάκη. Μέγιστος αριθμός ατόμων: 15

18:30 - 19:30: "Κατασκευή μολυβοθήκης, Origami", Ειρήνη Γιαπιτζάκη (ηλικία > 10 χρονών, για < 10 απαιτείται η συμμετοχή του γονέα)

19:30 - 20:30: "Παιχνιδό κουκλο-βατώντας ξεφυλλίζουμε το κλασσικό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν «Το Ασχημόπαπο»", ομάδα Κουκλό Βατώ

 

Σάββατο 25/6

Χωριό Πληροφορίας

Συζητήσεις / εργαστήρια με κεντρικό θέμα "Εναλλακτικές Μορφές Αγροτικής Παραγωγής και Διανομής"

Πρωινό πρόγραμμα (11:00-14:00):

  • "Τρόποι Συλλογής και Διατήρησης Σπόρων", Πελίτι Ηρακλείου, 11:00 - 11:30
  • "Βιολογική καλλιέργεια και πως την ξεχωρίζουμε στο εμπόριο", Γιώργος Μητρόπουλος, 11:30 - 12:00
  • "Η αλυσίδα των διαμεσολαβήσεων από τη συγκομιδή στο εμπόριο",  Κωνσταντίνος Χριστοδουλίδης, 12:00 - 14:00

Απογευματινό πρόγραμμα (17:00 - 21:00)

  • "Οικοτεχνία", Γαλανάκη Αριστέα, 17:00 - 18:00
  • "Ενημέρωση για τις επιπτώσεις των διατλαντικών συμφωνιών TTIP και CETA", Οικολογική Παράμβαση Ηρακλείου, 18:00 - 18:45
  • "Παρουσίαση Κοιν.Σ.Επ. - Εναλλακτική οικονομία και διαχείριση", Κοιν.Σ.Επ. Από Κοινού, 18:45 - 19:30
  • "Κοινοτικά Υποστηριζόμενη Γεωργία (ΚΥΓ)", Ομάδα ΚΥΓ Ηρακλείου, 19:30 - 20:00
  • Συμπεράσματα θεματικής και συζήτηση, 20:00 - 21:00

Χωριό Χειροτεχνίας

11:00 – 12:00 "Κοσμήματα με βελονάκι", Χατζηελευθερίου Τζωρτζίνα

12:00 – 13:00 "Κατασκευή ξύλινης φιγούρας", Ζαχαριουδάκη Κατερίνα

17:00 – 18:00 "Υφασμάτινη τσάντα για ψώνια", Μαρία Ξημεράκη

18:00 – 19:00 "Παρουσίαση ανακατεργασίας γυαλιού", Αθανασίου Γιώργος

19:00 – 20:00 "Υφασμάτινη τσάντα", Αρκουλάκη Αννα

20:00 – 21:00 "Μακό μπουζάκι: τι μπορείς να φτιάξεις", Ειρήνη Κριμιζάκη

Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

11:00 - 12:00: "Παρασκευή τυριού", Πωλίνα Πουλορίνη

12:00 - 14:00 "Μελισσοθεραπευτικά τεχνάσματα στην Αρχαία Ελλάδα και στο Βυζάντιο : παρασκευή οινόμελι - το κρασί του Ιπποκράτη", Μαρία Δρούλου Κλινάκη

13:00 - 14:00: "Λικερ από φρέσκα φρούτα", Ελένη Καραντινάκη

17:00 - 18:00: "Χαρούπι, η σοκολάτα της Κρήτης", Δέσποινα Μαθιουδάκη

18:00 - 19:00: "Η θαυμαστή κοινωνία της μέλλισας", Λευτέρης Καραγιάννης

19:00 - 21:00: "Οικολογική Καλλιέργεια σε Μικρούς Λαχανόκηπους", Γιώργος Βλοντάκης

17:00 - 21:00: "Κατασκευή φούρνου με ωμόπληνθους", Γιώργος Σακελλάρης

Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτικής Θεραπείας"

11:30 - 12:30: "Ενισχύστε την σχολική επίδοση του παιδιού σας με ηχοθεραπευτικό πρόγραμμα", Κλειώ Ανδουλάκη

12:30 - 13:30: "Κολίτιδα, δυσκοιλιότητα, τυμπανισμός, αδυνάτισμα", Δήμητρα Τυλλιανάκη

18:00 - 19:00: "Αρωματοθεραπεία", Χαράλαμπος Ορφανουδάκης

19:00 - 20:00: "Οστεοπαθητική θεραπεία", Αντώνης Παπαδημητράκης

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 12:00: "Astanga Yoga", Κωνσταντίνος Τουρνας

18:30 - 19:30: "Free Stretching", Γωγώ Πετραλή, Φυσαλίδα

19:30 - 20:00: "Τσι Κουνγκ SHIBASHI", Ελένη Κουταλα

20:00 - 21:00: "Ται Τσι", Γιάννης Χριστοδουλακης

Θεματική "Σκευάσματα"

11:00 - 12:30: "Φυτικό φαρμακείο για το σχολείο και το σπίτι", Καρκαλεμη Άννα

12:30 - 13:00: "Γάλα Γαϊδούρας, θεραπευτικές ιδιότητες και διαδικασία παραγωγής", Κατερίνα Παρασκευοπούλου

18:00 - 19:00: "Παρασκευή βοτανικών ελαίων με τη μέθοδο του εμπλουτισμού", Καμπά Φιορέντζα

19:00 - 20:00: "Παρασκευή Λαδιού Αδυνατίματος", Λιλιάνα Νιταδωράκη

20:00 - 21:00: "Η αξία της καθημερινής χρήσης φυσικών σαπουνιών", Παπαδάκη Μαρία

Παιδικό χωριό

10:30 - 11:30: "Happy Yoga Kids", Βίβιαν Μπουτάτη

11:30 - 12:30: "Ξυλοπόδαρος με μπαλόνια, χορό και παιχνίδι", ομάδα ActiveFlow

18:30 - 19:30: "Μα που πάνε τα θρεπτικά; Το γαϊτανάκι της φύσης!", Ομάδα 17, περιβαλλοντική δράση για παιδιά

19:30 - 20:30: "Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής για παιδιά", Καλλιτεχνικό εργαστήρι LaCulturela, εμψυχώνει ο συγγραφέας Λευτέρης Γιαννακουδάκης

21:00 - 22:00: "Παράσταση ζογκλερικών με φωτιές", ομάδα Activeflow

 

Μουσική βραδιά με τους Paul Goodman quartet και τους Μανόλη Μανουσάκη, Χάρη Παναγιωτάκη και Αντώνη Ξυλούρη!!!

 

Κυριακή 26/6

Χωριό Πληροφορίας

Θεματική Συζήτηση: "Εργατική Αυτοδιαχείριση, Κινήματα και Δίκτυα Αλληλεγγύης", 17:00 - 19:00, με τη συμμετοχή των:

  • Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης ΒΙΟΜΕ Ηρακλείου
  • Conqueer, Ομάδα Φύλλου και Σεξουαλικότητας Ηρακλείου
  • Δίκτυο Κοινωνικής Αλληλεγγύης / Κοινωνικό Ιατρείο-Φαρμακείο Ηρακλείου
  • Δίκτυο Αλληλεγγύης και προώθησης κοινωνικής οικονομίας "Ιστός"
  • Πρωτοβουλία για τους Πρόσφυγες

Χωριό Χειροτεχνίας

12:00 – 13:00 "Ανακύκλωση Τ- shirt σε χρηστικά αντικείμενα για κατοικίδια", Κετένογλου Μαρία

17:00 – 18:00 "Κατασκευή κεραμικών με την τέχνη του μακαρονιού", Σανουδάκη Μαρία

18:00 – 19:00 "Συλλογή αποξήρανση συντήρηση σπόρων κατασκευή κοσμημάτων", Γιδάρης Κωνσταντίνος

19:00 -20:00 "Κατασκευή χρηστικού αντικειμένου από πηλό", Μαρία Κριτσωτάκη

Χωριό Πρακτικής Οικολογίας

10:00 - 11:00: "Ζυμωτό προζυμένιο ψωμί", Μαρίνα Λαδωμένου

11:00 - 12:00: "Συγκαλλιέργεια τροπικών φυτών και δέντρων, παρασκευή χυμών", Μανώλης και Γιώργης Γιανναδάκης

13:00 - 14:00: "Παρασκευή λικέρ με βάση τη ρακί", Αριστέα Ζερβάκη

17:00 - 18:00: "Η λειτουργία της κυψέλης", Θεμιστοκλής Αλέξης

19:00 - 20:00: "Μεθοδοι οικολογικής φυτοπροστασίας", Στέλλα Χατζηγεωργίου, Κοιν.Σ.Επ Μελίτακες

20:00 - 21:00: "Σχεδιασμός αγροκτημάτων με χρήση αειφορικών μεθόδων", Μιχάλης Μανιαδάκης

17:00 - 19:00: "Κατασκευή φούρνου με ωμόπληνθους", Γιώργος Σακελλάρης

Θεραπευτικό Χωριό

Θεματική "Πρακτικής Θεραπείας"

10:30 - 11:00: "Φυσική και αλκαλική διατροφή", Γιώργος Γιανναδάκης

11:00 - 12:00: "Θεραπεία Bowtech", Ντορίνα Ταταράκη

12:00 - 13:00: "Αντιμετώπιση του καρκίνου με τη διατροφή", προσωπική εμπειρία, ένα μήνυμα ελπίδας και αισιοδοξίας, Dominique Maldague

13:00 - 14:00: "Η τέχνη της θεραπείας Μπαχ", Μαρία Ερμεια Φουκάκη

18:00 - 19:00: "Μελισσοθεραπεία", Γεώργιος Χαιρέτης

19:00 - 20:00: "Επιλέγοντας το πνευματικό μονοπάτι", Μιχάλης Μουρτζής

20:00 - 21:00: "Τα συναισθήματα ως αιτίες ασθενειών, σύμφωνα με τη ΠΚΙ", Μάνος Ταμιωλάκης

Θεματική "Βιωματικά Σεμινάρια (στο Γκαζόν)"

10:30 - 11:30: "Yin Yoga", Μαρία Λεβαντινου

11:30 - 12:30: "Αcro Yoga ", Σαμπρίνα Ροντινέλι, Γιώργος Ζωζωνακης

18:00 - 19:00: "Διαλογισμός στις δίδυμες καρδιές Pranic Healing του MCKS", Μαρία Στρατουλάτου, Πολυχώρος Φιλοξενίας Εναλλακτικών δράσεων

19:30 - 21:00: "Capoeira", Γεωργία Ξενακη, Cdo Capoeira Crete

Θεματική "Σκευάσματα"

11:30 - 13:00: "Σπιτικό φαρμάκειο με αιθέρια έλαια", Μενέλαος  Σαββάκης

13:00 - 14:00: "Οδοντική σκόνη", Ελευθερία Τζαμούση

18:30 - 19:00: "Αντιψειρική λοσιόν με βότανα", Ρέα Πηγιάκη

19:00 - 19:30: "Χημικά πρόσθετα, κίνδυνοι και εναλλακτικές", Ανθή Μέττου

20:00 - 21:00: "Παρασκευη  βαμμάτων", Ιάσονας Λιακόπουλος

Παιδικό χωριό

11:00 - 12:00: "Ξυλοπόδαρος με μπαλόνια", ομάδα ActiveFlow, χορός και παιχνίδι

12:00 - 13:00: "Αφήγηση Λαϊκού Παραμυθιού", Ευαγγελία Ορφανουδάκη

17:00 - 18:00: "Ζωγραφίζοντας χωρίς πινέλα", Παναγιώτα Κιρμιζάκη

18:00 - 19:00: "Υφαντική για παιδιά", Αργυρώ Σεβαστή

19:00 - 20:00: "Δείξε μου τις ρίζες σου να σου πω ποιος είσαι!", Ομάδα 17, περιβαλλοντική δράση για παιδιά

Μουσική βραδιά / λήξη οικογιορτής με τους Tarab και τους Εράν!!!


Ο Πλανήτης είναι ο Οίκος μας. Ζούμε από αυτόν, σε αυτόν!