Θέλουμε να ξέρουμε ό,τι ενδιαφέρον γίνεται στο νησί. Εσύ;

CRETAZINE

© 2012 CRETAZINE,
Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος

Το σύνολο του περιεχομένου του CRETAZINE διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Φεστιβάλ

ΙndieCrete Film Festival 2016 - Winter Edition

25 Νοε 2016

25.11 έως 26.11

Κινηματογράφος Αστόρια,
Ηράκλειο
20.00

ΙndieCrete Film Festival 2016 - Winter Edition

Το ανεξάρτητο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους IndieCrete Film Festival επιστρέφει στη χειμερινή του εκδοχή! 

Η πρώτη του εμφάνιση στην κινηματογραφική ζωή της χώρας, ως διαγωνιστικού φεστιβάλ, στέφθηκε με εξαιρετική επιτυχία και ήδη μετρά πολλές θετικές αναφορές στον κόσμο του ανεξάρτητου κινηματογράφου παγκοσμίως. Τρεις μήνες αργότερα, επιστρέφει με 35 ταινίες μικρού μήκους από όλον τον κόσμο. Ενδεικτικά, θα δούμε ταινίες από τη Γερμανία, την Αγγλία, την Κούβα, την Ισπανία, τον Καναδά, τη Γαλλία, το Λίβανο, την Αμερική, τη Δανία κ.α. 

Οι χειμερινές προβολές θα πραγματοποιηθούν στον κινηματογράφο Αστόρια,  από την Παρασκευή 25 ως την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, στις 9 το βράδυ, με είσοδο ελεύθερη για το κοινό. 

Οι κατηγορίες του Φεστιβάλ είναι οι εξής: Δράμα, Κωμωδία, Κοινωνικά Δικαιώματα, Επιστημονική Φαντασία.

Όλες οι ταινίες θα διαγωνιστούν για το βραβείο κοινού, έτσι όπως θα διαμορφωθεί από την ψήφο των θεατών. 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλες οι ταινίες θα προβληθούν με αγγλικούς υπότιτλους

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

Your F*** BANK (Σκηνοθεσία - José Luis Santos Pérez) Iσπανία 13’ 

ΑHLEM (Σκηνοθεσία - Alessandra Pescetta) Ιταλία 18’ 

SPARK (Σκηνοθεσία - Kuba Szutkowski) Ολλανδία 8’

MAX AND AIMEE (Σκηνοθεσία - Michael Alex Pearce) ΗΠΑ 15’ 

THE BLIND OF THE CATHEDRAL (Σκηνοθεσία – Nadine Asmar) Λίβανος 17’ 

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

THE BORROWED LOVE (Σκηνοθεσία - Gonzalo Perdomo) Ισπανία 13’

СINAMMON SKIN (Σκηνοθεσία - Alejandro de Vega) Ισπανία 5’

ΟRHAN (Σκηνοθεσία - Günalp Koçak) Αγγλία 14’ 

REPLIKA (Σκηνοθεσία - Luc Walpoth) Ελβετία 26’

WITHDRAWN (Σκηνοθεσία - Alireza Mahmoudzadeh) Ιράν 23’ 

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

ADIOS (Σκηνοθεσία - Tyrone D. Smith) ΗΠΑ 10’

MR DENTONN (Σκηνοθεσία - Ivan Villamel Sanchez) Ισπανία 9’

ΑALIA (Σκηνοθεσία -Rony Khoubieh) Λίβανος 14’

ΖERO M2 (Σκηνοθεσία - Matthieu Landour) Γαλλία 19’ 

ΗE WAS HIS FRIEND (Σκηνοθεσία - Evgeny Puzyrevsky) Ρωσία 27’ 

Σάββατο 26 Νοεμβρίου 

THE HUG (Σκηνοθεσία - Iñaki Sánchez Arrieta) Ισπανία 10’ 

SHOOTING STAR (Σκηνοθεσία - Lyubo Yonchev) Bουλγαρία 28΄

NOVEMBER (Σκηνοθεσία -Raluca Ionescu) Αγγλία 12’

WHISTLE (Σκηνοθεσία - Lee WooSuk) Κορέα 23’

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

CAPSULE (Σκηνοθεσία - Irdit Kaso) Αλβανία 19’ 

LOST AND FOUND (Σκηνοθεσία - Álvaro Oliva) Iσπανία 13’

EUROMAN (Σκηνοθεσία - Gabriel Tzafka) Δανία 22’

GETTING IN (Σκηνοθεσία - Stian Hafstad) ΗΠΑ 12’

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

INABILITY (Σκηνοθεσία - Lucinda Verweij) Ολλανδία 23’

DECREE 7.7 (Σκηνοθεσία - Uri Margalit) Ισραήλ 12’

ALIEN INSIDE (Σκηνοθεσία - Alfonso García López) Ισπανία 7΄

EL AUDIFONO (Σκηνοθεσία - Samuel Quiles Palop) Iσπανία 15’ 

THREE WORDS (Σκηνοθεσία - Stepan Etrych) Τσεχία 25΄

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

LE FRUIT NOIR (Σκηνοθεσία - Heiko Aufdermauer) Γερμανία 4’

BREAD AND OLIVES (Σκηνοθεσία - Alexander Jaschik, Iordanis Orfanidis) Ελλάδα – Γερμανία 30’

STAR (Σκηνοθεσία - Emilie Mannering) Καναδάς 15’

VICTORIA (Σκηνοθεσία - Jonathan Kemp) Αγγλία 8’

DRIVE (Σκηνοθεσία - Ilune Diaz) Iσπανία 15’ 

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

DISOBEDIENCE (Σκηνοθεσία - Baris Alp) Τουρκία 10’ 

ALL YOU DO IS SHAG (Σκηνοθεσία - Manu Bueno) Ισπανία 5΄

THE SKY QUEEN (Σκηνοθεσία - Simon Maignan) ΗΠΑ 15’ 

ESCAPE (Σκηνοθεσία - Dieter Primig) Γερμανία 5΄

DIRECTOR’S CUT ( Σκηνοθεσία - Pol Diggler) Ισπανία 18’

DIALING (Σκηνοθεσία - Bahaa Alkadumy) Ιράκ

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ

JASMINE AND MACAROONS (Σκηνοθεσία - Martine Roquebrune) Καναδάς 6’ 

11 AND 8 (Σκηνοθεσία - Joacenith Vargas) Κούβα 10’ 

PROVERBIAL LUCK (Σκηνοθεσία -Dave Lojek) Αυστρία 5’

CHICKEN (Σκηνοθεσία - Una Gunjak) Κροατία 15’ 

OGURETS OR THE DEPRAVITY OF A RUSSIAN CUCUMBER (Σκηνοθεσία Εric Bu) Γαλλία 28’

 

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα προβολών εδώ: indiecrete.com/winter-edition-astoria