Θέλουμε να ξέρουμε ό,τι ενδιαφέρον γίνεται στο νησί. Εσύ;

CRETAZINE

© 2012 CRETAZINE,
Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος

Το σύνολο του περιεχομένου του CRETAZINE διατίθεται στους επισκέπτες αυστηρά για προσωπική χρήση.
Απαγορεύεται η χρήση ή επανεκπομπή του, σε οποιοδήποτε μέσο, μετά ή άνευ επεξεργασίας, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη.

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.

Φεστιβάλ

Εν Οίκω 2014

26 Ιουν 2014

26.06 έως 28.06

Πάρκο Γεωργιάδη ,
Ηράκλειο
Τιμή Εισόδου

Ελεύθερη είσοδος

από το πρωί ως το βράδυ Οδικές οδηγίες απο το Google Maps.

Εν Οίκω 2014

Πρόσθετες Πληροφορίες

Tο Εν Οίκω 2014 θα πραγματοποιηθεί από τις 26 ως τις 29 Ιουνίου, στο γνωστό χώρο του Πάρκου Γεωργιάδη. Το Εν Οίκω είναι μια ετήσια συνάντηση οικοκαλλιεργητών και συλλογικοτήτων, μια τετραήμερη γιορτή για την ανοικτή γνώση, την αυτοοργάνωση και την αλληλέγγυα οικονομία.

Ο χαρακτήρας της οικογιορτής θα επικεντρωθεί και φέτος στην ανταλλαγή και μετάδοση της γνώσης. Έτσι, κεντρική σημασία θα κατέχουν και πάλι τα σεμινάρια/εργαστήρια όλων των εκθετών, που θα λάβουν χώρα στα διάφορα θεματικά χωριά

Οι καινοτομίες του Εν Οίκω 2014 είναι οι εξής:

- Φέτος για πρώτη φορά θα λειτουργήσει και μουσικό χωριό, με τη συμμετοχή καταξιωμένων μουσικών και οργανοποιών από διάφορα μέρη της Κρήτης και της Ελλάδας.

- Η κουζίνα του Εν Οίκω φέτος μετατρέπεται σε ολοήμερο καφενείο, όπου οι επισκέπτες αλλά και οι εκθέτες θα μπορούν να ανταλλάσσουν απόψεις, απολαμβάνοντας πρωινό, καφέ, ροφήματα και βιολογικά σνακ.

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

Παρασκευή

22:00 Θεατρική ομάδα Ιυττός: Χορικό από τις Βάκχες του Ευριπίδη

Κρουστά: Μηνάς Παιγνιωτάκης

22:00 ΟΙ ΓΥΡΟΛΟΓΟΙ σε σμυρνέικα και παραδοσιακά - open stage για όλους!

Σάββατο

22:00 ΝΙΚΗ ΞΥΛΟΥΡΗ – ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ: Loop Project με Φωνή και Τσέλο.

Κυριακή

22:00 Μουσικό σχήμα ΕΡΑΝ (κρητικά-παραδοσιακά) μαζί τους ο Βασίλης Πετροδασκαλάκης και ο Κώστας Κουγιουμτζής.

23:00 Γνωστοί Άγνωστοι

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ

ΧΩΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ 

Πέμπτη 26/06

17:00 – 18:00 : toLabaki - Εφαρμογές αυτοματισμών με arduino - Εισαγωγή σε Arduino, τι είναι τα open-source electronics.

18:00 – 19:00 : toLabaki - Εφαρμογές αυτοματισμών με arduino - Βασικές λειτουργίες και τεστ

19:00 – 20:00 : toLabaki - Πραγματοποίηση πρακτικής και χρήσιμης εφαρμογής σε Arduino

20:00 – 21:00 : toLabaki - Παρεούλα, ερωτήσεις, κλείσιμο του Workshop

Παρασκευή 27/06

17:00 – 18:00 : Δίκτυο Σχολέιων για τη Μη Βια - Κώστας Κλόκας – Πώς θα γίνει ο κόσμος μας άν...

18:00 – 19:00 : Συνεργατικό παντωπολείο / μανάβικο '' Το Μπεγίρι'' - Όψεις και συμπεράσματα απο τον πρώτο χρόνο αυτοδιαχειριζόμενης εργασίας.

19:00 – 20:00 : Πελίτι Ηρακλείου - Συλλογή και Διατήρηση Ντόπιων Σπόρων.

20:00 – 21:00 : CommonsFest - Κοινά, μία απάντηση στο ερώτημα “Και τώρα τι κάνουμε?”

Σάββατο 28/06

17:30 – 18:00 : Xρήστος Χωραϊτης - Κοοπερατίβα Σάνφορντ 1972-2014. Ο παλαιότερος αυτόνομος συνεργατικός οικισμός του Λονδίνου.

18:00 – 19:00 : Παρουσίαση του Εγχειρήματος “Σπιθάρι”

19:00 – 20:00 : Έλενα Συμεωνίδου - A) Δημιουργία βοτανικού πάρκου Ιεράπετρας, B) Περμακουλτούρα(αειφόρος καλλιέργεια) και διαχείριση υδάτινων πόρων(πρασινίζοντας την έρημο με βρόχινο νερό)

20:00 – 21:00 : Κύτταρο Νέας Γης – Ανοιχτό κάλεσμα γνωριμίας και συμμετοχής στην Οικοκοινότητα.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ – Workshop

17:00 – 18:00: toLabaki - HWMN και ασύρματες επικοινωνίες do-it-yourself - Tι είναι το HWMN.

18:00 – 19:00 : toLabaki - HWMN και ασύρματες επικοινωνίες do-it-yourself - Χρήσεις ασυρμάτων δικτύων

19:00 – 20:00 : toLabaki - Πρακτικοί τρόποι εγκατάστασης (Γενικές οδηγίες)

20:00 – 21:00 : toLabaki - Παρεούλα, ερωτήσεις, κλείσιμο του Workshop.

Κυριακή 29/06

17:00 – 18:00 : Απόστολος Τσεπαπαδάκης - Παρουσίαση του Κινήματος Zeitgeist

18:00 – 19:00 : ΒΙΟΜΕ Πρωτοβουλεία αλλυλεγύης Ηρακλείου - Αυτοδιαχείρηση στην Πράξη

19:00 – 20:00 : Παγκρήτιο Δικτυο Αγωνα κατά των Βιομηχανικών ΑΠΕ - Συντονιστικό Ηρακλείου

Οι νέες διακρατικές συμφωνίες και οι ενεργειακές υποδομές.

20:00 – 21:00 : Πλατφόρμα για την Αυτονομία, Αυτάρκεια, Ισότητα - Δικτύωση και αλληλέγγυες δομές ως προεπαναστατική παιδεία.

ΧΩΡΙΟ ΧΕΙΡΟΤΕΧΝΙΑΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 

10:00-11:00 Ιωαννα Λιαδάκη - Υφασμάτινα Κολιέ.

11:00-12:00 Όλγα Κόκα - Χειροποίητη καρφίτσα σπιράλ με ημιπολύτιμους λίθους.

12:00-13:00 Παγωνάκη Ηλιάνα - Οικολογικές Εκτυπώσεις - Περιγραφή

17:00-18:00 Κατερίνα Μιχαλάκη - Πλέξιμο με χαρτί

18:00-19:00 Bernardina Liberatore - Χρωματίζουμε υφασμά με φυσικές βαφές

19:00-20:00 Αιμιλία Τριγωνάκη - Δίνουμε νέα ζωή σε παλιά ρούχα

ΣΑΒΒΑΤΟ 

10:00-11:00 Μαγδαληνή Κουφάλη - Δέσιμο πέτρας με κλωστές

11:00-12:00 Γιώργος Αθανασίου - Κατασκευή γύψινου καλουπιού για παραγωγή αντιγράφων

12:00-13:00 Κώστας Γιδάρης - Συλλογή-καθαρισμός-αποξήρανση-λειάνση-τρύπημα- συναρμολόγηση σπόρων

13:00-14:00 Τζανής Χοχλακάκης - Φωτιστικό απο νήμα

17:00-18:00 Δήμητρα Χατζηνικολάου - Δέσιμο πέτρας και κατασκευή μενταγιόν

18:00-19:00 Δήμητρα Αρκουλάκη - Κατασκευή Κουκλοθεάτρου

19:00-20:00 Γιάννης Συντιχάκης - Εφαρμογή Μεταξοτύπιας - μπλουζάκια

20:00-21:00 Christel Kraft - Μπουκάλια ανακύκλωσης με την τεχνική της χαρτοπετσέτας

ΚΥΡΙΑΚΗ

10:00-11:00 Σταύρος Φαρσαράκης - Τσάντα παραλίας ή τσάντα για τα καθημερινά ψώνια, απο μαξιλαροθήκη.

11:00-13:00 Κατερίνα Καλατζίδου - Κατασκευή κούκλας.

13:00-14:00 Ζετα Φιλιποπουλου - Σταύρος Περάκης - Πηλοπλαστική για μικρούς και μεγάλους.

17:00-18:00 Κατερίνα Ζαχαριουδάκη - Κατασκευή ξύλινης φίγουρας καραγκιόζη.

18:00-19:00 Ευαγγελία Λεργίου - Φτιάχνουμε κεραμικά χρησιμοποιώντας μόνο τα χέρια μας.

19:00-20:00 Νίκος Σίμος, Μάγδα Χατζηγιάννη - Κατασκευή Ξύλινου Βιβλιοστάτη από Επαναχρησιμοποιημένα Υλικά.

20:00-21:00 Μαριλένα Μωραιτοπούλου - Κατασκευή χάλκινων κοσμημάτων με ανακυκλώσιμα υλικά

ΜΟΥΣΙΚΟ ΧΩΡΙΟ

Παρασκευή

12:00-13:00 Γιώργος Μαυρομανωλάκης: Εισαγωγή στο σύστημα των Μακάμ.

13:00-14:00 Γιώργος Μαυρομανωλάκης: Εισαγωγή στο ούτι.

17:30-18:00 Λευτέρης Παναγιωτάκης: Κισσαμίτικα συρτά – Ιστορία και εξέλιξη.

18:00-20:00 Γιώργος Παπαϊωάννου: Σύνθεση με ρυθμικό παιχνίδι

Σάββατο

12:00-13:00 Μαρία Αλεξάκη: Η τεχνική του φλάουτου - Η τέχνη της αναπνοής.

13:00-14:00 Γιάννης Παξιμαδάκης: Το μπουλγαρί και οι τεχνικές του.

18:00-20:00 "Περί οργανοποιίας των νυκτών οργάνων": Συζήτηση με τους εκθέτες-οργανοποιούς.

Κυριακή

12:00-13:00 Στάθης Γιαλιτάκης: Η ασκομαντούρα: Κατασκευή και τεχνική

13:00-14:00 Σήφης Αποστολάκης: Κατασκευή οργάνων από τσούκο (κολοκύθα)

18:00-20:00 Συζήτηση με τον Ross Daly: Το επάγγελμα του μουσικού και τα πνευματικά δικαιώματα.

* Όλο το τριήμερο στο Μουσικό Χωριό ο Οργανοποιός του μουσικού εργαστηρίου "Λαβύρινθος" Mazdak Ferydooni θα κατασκευάζει ένα μουσικό όργανο.

 

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

10:00-11:00 Μαργαριτακης Γιαννης - Ανανεωτικομακροβιωτική διατροφή 

11:00-12:00 Μαρία Τολίδου - Παρασκευή γαλα καρυδας.

12:00-13:00 Dominigue Maldague - Λικερ φρουτων

13:00-14:00 Γιωργος Συριγωνάκης - Τα πρωτα βηματα στη μελισσοκομία

17:00-19:00 Σακελαρης Γιωργος - Κατασκευη χωμάτινων πλήθων με συμπιεσμένο-δομημενο χώμα

19:00 - 20:00 Θεμιστοκλης Αλεξης - Ο καθοριστικός ρόλος της μέλισσας στο περιβαλλον και στη ποιότητα ζωής του ανθρώπου.

20:00 – 21:00 Μπασούκος Κώστας - Οικιακή κομποστοποίηση-παρουσίαση πυθαριού.

ΣΑΒΒΑΤΟ 

10:00 - 12:00 Archanes Project - Minoeco - Εισαγωγη στη φυσική δόμηση-πλήρωση ξύλινης τοιχοποιίας με τεχνική ελαφρύ πηλού και άχυρου. 

12:00 - 13:00 Dominigue Maldague - Αντικαρκινικές τροφές-χορτοφαγικη διατροφή και συμβολή στη προληψη και θεραπεια του καρκίνου.

13:00 - 14:00 Μπουτσάκης Παναγιώτης - Κομποστοποίηση-κατασκευή οικιακού κάδου κομποστοποίησης.

17:00 - 18:00 Μαυριάς Γιαννης - Διατροφή,επεξεργασια τροφης, ενεργεια, ζωτικότητα, φύση.

18:00 - 19:00 Κωβαίος Εμμανουήλ - Μέθοδοι ξηρικής άνυδρης καλλιέργειας και τεχνικες αμειψισποράς.θέρισμα-αλώνισμα.

19:00 - 20:00 Βλοντάκης Γεώργιος - Οικολογική καλλιέργεια λαχανικών σε μικρή κλίμακα (έμφαση σε φυτοπροστσία-λίπανση).

20:00 - 21:00 Γιανναδάκης Γιώργος – Μανώλης - Η αξία των τροπικών φρούτων για την υγεία.

ΚΥΡΙΑΚΗ

10:00-11:00 Κυριακάκη Ιωάννα - Καλλιέργεια οσπρίων-πως μπορούμε όλοι να φυτέψουμε. 

11:00-12:00 Μαθιουδακη Δέσποινα - Χαρούπι-η σοκολάτα της κρήτης. 

12:00-13:00 Καλή Χριστοδουλοπουλου - Βιολογική προστασία με έντομα. 

13:00-14:00 Τσάντσαρης Κων/νος - Καλλιέργεια Σιτηρών. 

17:00-18:00 Φεργαδάκης - κατασκευή χωμάτνης παραστιάς 

19:00-20:00 Καραγιάννης ελευθεριος - Προϊοντα της μέλισσας, συλογή, επεξεργασία, μελισσοθεραπεία. 

20:00-21:00 Κοιν/τα "Απο Κοινού" - Παραδοσιακός τρόπος παρασκευής τυροζουλιού.

ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΩΡΙΟ

Παρασκευή

11:30-12:30 Πηλογλυπτικη για παιδιά και γονείς με τη Μαρία Κριτσωτακη

17:30-18:30 Yoga για παιδιά με την Εllie Stone

19:00-20:00 Διαδραστικη αφήγηση παραμυθιού " Μια φορά κι έναν καιρό ένα τριαντάφυλλο μικρό " με τη Μαρία Σφυρακη απο την ομάδα ΚΟΥΚΛΟΒΑΤΩ

Σάββατο

10:30-11:45 Μαρία Γκούφα - Πως να φτιαξετε αρωματικη λεμοναδα με σαφραν και καρδαμο χωρις ζαχαρη!

12:00-13:30 "Παίζω με το χώμα και φτιάχνω σβολους" με τον Πρόδρομο Φετφατζη.

17:00-18:30 Κατασκευή μουσικων οργάνων με καθημερινά ανακυκλώσιμα υλικά με τις Δήμητρα Γραμενιδη, Μαρια Μανιδακη και Patricia Arenas.

18:30-19:30 Ζωγραφική για παιδιά με τη Σοφία Φιλεα.

Κυριακή

10:30-11:30 "Αλευροζυμωματα" με τον Γιώργο Παπυρακη.

11:30-12:30 Κουκλοθεατρικη παράσταση απο τις ομάδες ΖΛΟΥΧΤΗΡΙΑ και ΦΥΡΔΗΝ ΜΙΓΔΗΝ.

18:30-19:30 Κατασκευή παραδοσιακής χωμάτινης παρασιας για μικρούς και μεγάλους με το Γιώργο Φεργαδακη.

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α

Παρασκευή πρωί 

10:00 – 11:00 Μενέλαος Σαββάκης - Εισαγωγή στα αιθέρια έλαια. Παγκόσμια διακίνηση κ επεξεργασία 

11:00 -13:00 Βιδαλάκη Μαρία- Σπιτικό φαρμακείο με αιθέρια έλαια  

Απόγευμα

18:30 - 19:30 Ρέα Πηγιάκη- Καλοκαιρινά βότανα για το χειμωνιάτικο φαρμακείο 

Φτιάχνουμε σιρόπι, κηραλοιφή και βάμμα. Κρατάμε τα βαζάκια μας.  

20:00 – 21:00 Τσονοπούλου Ελένη - Βότανα και υγιεινή.

Φυσικοί τρόποι καθαρισμού από το σπίτι μέχρι πληγές  

Σάββατο πρωί 

10:00 – 11:00 Σοφια Λουκάκη - Αρχες ωμοφαγιας 

11:00 -12:30 Σεγρέδος Γιάννης - Παρασκευή σαπουνιού με την μέθοδο της ανάδευσης 

Σάββατο απόγευμα

18:00 – 19:00 Καλλιόπη Σαββάκη - Μαστίχα: Συνθήκες καλλιέργειας, ιδιότητες κ χρήσεις 

19:00 -19:30 Τριανταφυλλάκη Εφη - Παρασκευή λαδιού για μυικούς πόνους 

20:00 - 20:30 Ανθή Μέττου - Παρασκευή σιροπιού για τον βήχα 

20:30- 21:00 Ματθαίος Τριτσάρης - Υλικά κ τρόποι παρασκευής φυσικής οδοντόπαστας 

Κυριακή πρωί

11:00-12:30 Λιναρδάκη Κατερίνα - Παρασκευή σαπουνιού ψυχρής μεθόδου με φυτικά έλαια κ αιθέρια έλαια 

Κυριακή απογευμα

18:00 - 19:00 Παπαγεωργίου Θωμάς  - Παραγωγή φυτωρίων κηπευτικών: Από την σπορά μέχρι την μεταφύτευση 

19:30 - 20:30 Γκουτζουρέλα Ματούλα - Παρασκευή μάσκας με άργιλο 

20:30 - 21:00 Τζαμούση Ελευθερία - Παρασκευή οδοντόσκονης

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Β (ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ) 

Παρασκευή 27/7 

10:00-11:00 (στο γκαζόν) -  Oλιστική yoga Σύλλογος Ανάδυση 

Ξανθιπη Μαρκουλακη - Γιαννης Κατακης  

19:00-21:00 - Ομιλία ανθοϊάματα Edward Bach 

Φουκακη Μαρια 

19:00-21:00 - Qi Kong (στο γκαζόν) 

Ελενη Κουταλά

Σχολη πολεμικων τεχνών Emmanuele Argendo 

Tai Chi (chen style) 

Γιαννης Χριστοδουλακης 

Σάββατο 28/6 

10:30-11:30 - Μέθοδος Αντιγυμναστικης (Τερεζα Μπερτερα) 

Ομιλία: Ολυμπια Μπριτζολακη - 6975068804 

11:30-13:00 - Παρουσίαση: Thai Massage (δωρεάν θεραπείες) 

Πετρος Γιακουμακης, Μαρια Βρεντζου, Εμμανουελα Μακρυγιαννακη 

11:00-12:00 - Σεμινάριο Kin Jo (στο γκαζόν) 

Πηνελοπη Μαργιωρακη 

Σοφία Καλαϊτζάκη «ΚΑΛΛΙΓΝΩΣΙΑ» 

18:00-19:00 - Παρουσίαση του βιβλίου «Ο Δρόμος της Αυτοκρατειρας» - Η γυναικεία φύση με τα μάτια της Κινέζικης Ιατρικής. 

Ασπα Ανωγιατη  

19:00-20:30 - Ομιλία: Βίκυ Μπαζούλα Παπαδάκη 

Σύμβουλος Θηλασμού της La Leche League International 

Ομάδα Κρήτης Σύνδεσμος Θηλασμού Ελλάδος - La Leche League Greece  

19:00-20:00 - Capoeira (στο γκαζόν) 

Cardao de Ouro Capoeira Crete 

Γωγω Ξενακη (Instutora Grega)  

Κυριακή 29/9

11:00-13:00 - Ακαδημία Βowtech Αυστραλίας (δωρεάν θεραπείες) 

Αντωνης Ξηρουδακης  

11:00-12:00 - Qi Kong (στο γκαζόν) 

Ελενη Κουταλα

Σχολη πολεμικων τεχνών Emmanuele Argendo   

18:30–20:00 - Σύνδεση και θεραπεία του σώματος με τα 5 φυσικά στοιχειά τις αιώνιας ζωής. (Ξύλο- Φωτιά -Γή- Μέταλλο- Νερό) 

Σιάκφα Εύα (Βελονισμός – Βοτανοθεραπεια) 

20:00-21:00 Σύμβουλος Βιοσυντονισμου 

Tatiana karpova 

Σοφια Καλαϊτζάκη «ΚΑΛΛΙΓΝΩΣΙΑ» 

19:00-20:00 Brazilian Jiu Jitsu Crete (στο γκαζόν) 

Σχολή «Human Chess» 

Γιάννης Αλεξανδρακής